08
ŘÍJ

Je bezpečné mít finanční úspory na běžném bankovním účtu?

Mnoho z nás si myslí, že nejbezpečnějším místem pro naše úspory je běžný účet v bance a pro zhodnocení úspor je nejideálnější spořicí účet. Tyto bankovní vklady jsou ze zákona v každé bankovní instituci pojištěny do výše 100 000 EUR. Zdánlivě se tak zdá, že naše peníze jsou skutečně v bezpečí a na spořicím účtu se vklad zhodnocuje.

Málokdo si ale uvědomuje, že ve většině případů ani ten nejvýnosnější spořicí účet za rok nevydělá vůbec nic, naopak ještě prodělává. Nelze se totiž po daném roce dívat pouze na výši úspor, ale je potřeba brát v úvahu, co si lze za tyto úspory koupit. S tímto souvisí hlavně míra inflace, která se v novodobé historii pohybovala od 1% do 10%, v průměru však cca 2%. Nelze zanedbat ani v poslední době často medializovanou devalvaci měny a regulační zásahy od ČNB. Pokud vezmeme v úvahu průměrnou výši inflace 2% a vklad úspor na v současnosti nejvýnosnější spořicí účet s úrokem 1,5%, po roce jsme s takovýmto vkladem ve ztrátě 0,5% a v tom není zahrnuta možná devalvace měny daného roku. Příklad je uveden za standardní ekonomické a politické situace.

Nemusíme se dívat ani daleko do minulosti, co vše se může stát během krátké doby, když ekonomická nebo politická situace vybočí ze svých standardních kolejí. Řeč je samozřejmě o Rusku, kde vlivem západoevropských sankcí a prudkému pádu ropy došlo k měnové krizi a občané přišli devalvací měny o více než 50% svého majetku. Ačkoliv žádná červená čísla představující ztrátu na běžném účtu nejsou vidět, mohou být ztráty na majetku obrovské. Podle mého názoru bankovní účet rozhodně není bezpečným místem pro celoživotní úspory běžného občana. Možností pro investic je v současné době hodně, pořád zde ale platí, že s rostoucím potenciálem výnosu investice roste i rizikovost. Proto je vhodné svůj majetek diverzifikovat do více sektorů. Poměr mezi defenzivními a rizikovými investicemi má být stanoven na základě potenciálu příjmů. Není dobrý nápad investovat většinu svých celoživotních úspor v důchodovém věku například do akcií.

Většina prostředků by měla být soustředěna do majetku s trvalou hodnotou a výnosem i do daleké budoucnosti. V současné době nejvýhodnější variantou s trvalou hodnotou jsou investiční byty. Jejich cena je v dlouhodobém horizontu stálá a růst hodnoty bývá v průměru na úrovni výše inflace, takže už jen pouhým vlastnictvím bytu nám tato investice vydělává více než spořicí účet. Samozřejmě ceny nemovitostí jsou také ovlivňovány ekonomickou a politickou situací, ale jen ve velmi omezeném měřítku a v dlouhodobém horizontu rostou. K růstu ceny bytu je potřeba zahrnout ještě výnos z pronájmu. 

Zpět