Pondělí až Pátek 08:00-18:00

Blog

  • 26
    ZÁŘ

    Kauce u nájmů bytu není povinná - DÍL 2.

    Nutno podotknout, že výše kauce nepředstavuje jedinou změnu zavedenou novým občanským zákoníkem. Zatímco dříve byl pronajímatel povinen peněžní prostředky držet na zvláštním účtu u banky, nová právní úprava takovou povinnost nestanoví. Neujednají-li si proto strany výslovný zákaz dispozici se složenou kaucí smluvně, není pronajímatel v nakládání s ní jakkoli omezen.

    Čti více
  • 20
    ZÁŘ

    Kauce u nájmů bytu není povinná - DÍL 1.

    Požadavek pronajímatele na úhradu kauce je již poměrně běžnou a zavedenou praxí. Kauce nicméně představuje poměrně problematický institut nájemního práva, který je nezřídka původcem neshod mezi stranami nájemního vztahu. Zejména nájemci, kteří mnohdy bez rozmyslu podepisují pronajímatelem předložené nájemní smlouvy, by měli věnovat pozornost tomu, zda na nich pronajímatel vůbec může kauci požadovat, v jaké maximální výši, za jakých podmínek může pronajímatel složenou kauci použít a kdy je povinen kauci nájemci vrátit.

    Čti více
  • 16
    ZÁŘ

    Údržba a opravy nájemního bytu - kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel

    Málokdo z nájemců si uvědomuje, že bydlení v nájemním bytě s sebou nepřináší jen povinnost platit nájemné a poplatky za služby související s užíváním bytu, ale i povinnost byt řádně udržovat a hradit některé náklady na jeho opravy. Každému je asi zřejmé, že nájemce nebude mít povinnost hradit celkovou rekonstrukci bytu, opravu kotle, výměnu oken a další „velké“ opravy. Kde je však hranice mezi těmito „velkými“ opravami a „malými“ opravami, které je již povinen obstarat nájemce, strany nájemního vztahu v praxi většinou neřeší.

    Čti více
  • 08
    ZÁŘ

    Chytrý Rádce nejen na prodej nebo koupi realit

    S koupí, prodejem, pronájmem a výběrem bytu, domu, chaty, garsonky atp. se za život setká každý z nás. Pokud ovšem nejste odborník na reality, jen stěží odhadnete vhodnou dobu na provedení převodu domu či bytu. Před pořízením či prodejem nemovitosti je nutné zjistit mnoho informací, ale kterých a jak? V praxi si naštěstí s ničím nemusíte lámat hlavu. Chytrý Rádce vše důležité vyhledá a vyřeší za Vás.

    Čti více
  • 23
    SRP

    Při koupi nemovitosti nezapomeňte na daňové aspekty!

    Kupujete nemovitost a přemýšlíte, co všechno by Vás mohlo v souvislosti s koupí překvapit? Pak se nezapomeňte předem informovat na to, kdo bude platit daň z nabytí nemovité věci. Už dávno totiž neplatí, že daňová povinnost zatěžuje výhradně prodávajícího. Dle platné právní úpravy je přípustné, aby se strany v kupní smlouvě dohodly na tom, že tato povinnost bude přenesena na kupujícího. Kupní smlouvu je proto třeba důsledně prostudovat.

    Čti více
  • 10
    ČVC

    Chytrý Rádce a jeho cesta k Vám

    Chytrý Rádce: „Myslel jsem, že jen plním sny, že pro druhé stavím jejich bydlení, ale pak jsem zjistil, že učím druhé bydlet. Vnímal jsem jejich potřeby a ukazoval jsem jim, co vše je možné. Dnes už to děláme profesionálně a přejeme si, abyste měli stejnou příležitost. My Vám k tomu pomůžeme.

    Čti více
  • 07
    ČVN

    Proč si vybíráme dřevostavby?

    V dnešní době velice populární téma týkající se bydlení jsou dřevostavby. Dřevostavby mají vhodné předpoklady pro nízkoenergetické a pasivní stavění. A dřevo jako přírodní a obnovitelný stavební materiál, má jako jediný pasivní bilanci CO2, kterého během své existence absorbuje více, než vyprodukuje. Zároveň největší obavy z technických vlastností dřeva nejsou nijak odůvodněné. Ať už si totiž zvolíme jakýkoliv druh dřevostavby, musí vždy splňovat veškeré technické normy jako jsou například tepelná technika, akustika, životnost a protipožární bezpečnost.

    Čti více
  • 04
    KVĚ

    Jak nejlépe postupovat, abyste se vyvarovali komplikacím při uplatňování vad bytu či domu?

    Vzhledem k tomu, že proces uplatňování vad u prodávajícího není jednoduchým úkolem a je při něm třeba dodržet nemálo formálních zákonných požadavků, doporučujeme konzultovat zvolený postup s odborníky, mezi které se s dovolením řadíme. Pro více informací kontaktujte Chytrého Rádce.

    Čti více
  • 06
    BŘE

    Jak správně reklamovat vady bytu či domu?

    Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

    Čti více
  • 04
    ÚNO

    Předsmluvní odpovědnost aneb proč si dávat pozor na jazyk při vyjednávání o smlouvě

    Řídíte se v životě příslovím „co je psáno, to je dáno“ a myslíte si, že to funguje i v opačném gardu? Neboli „co není na papíře, jako by nebylo“? Český zákonodárce by vás rychle vyvedl z omylu. Poté, co vstoupil v účinnost nový občanský zákoník, je třeba věnovat pozornost nejen samotné smlouvě, kterou podepíšete, ale i procesu vyjednávání o ní.

    Čti více